Przetestujmy horoskopy!

W trakcie spotkań towarzyskich rozmowy często schodzą ta temat astrologii. Często stajemy bezradni, wobec argumentów, którą przedstawiają nam nasi rozmówcy. Wiemy, że astrologia, to bzdura, ale nie wiemy, jaki przedstawić argumenty.

Najprostsza metoda polega po prostu na wzięciu do ręki horoskopu z pierwszej lepszej gazety, przeczytaniu go i skonfrontowaniu z rzeczywistością. Gdy przeanalizować horoskop, zawsze dojdzie się do wniosku, że wszystko opiera się na grze słów, wyrażeń i na powtarzaniu wyświechtanych formułek. Jest tak bez względu na " powagę " źrodła horoskopu. Czy jest to w gazecie czy na konsultacji u wróżki, zasada jest zawsze ta sama.

Astrologowie posługują się uogólnieniami dotyczącymi większości ewentualnych odbiorców. Astrolog powie: "Dostaniesz dziś ważną wiadomość". Co jest ważne, a co nie jes? "Od pewnego czasu martwisz się o zdrowie kogoś bliskiego." Czy wszyscy nie martwimy się o kogoś bliskiego? "Wieczorem będziesz miał ochotę pójść na zabawę albo na przyjęcie, spotkać się ze znajomymi." Dość częsta ochota u większości z nas, prawda? "Masz trudności ze zgraniem swego życia zawodowego i osobistego." A kto nie ma?

Astrologowie używają wyrażeń w rodzaju: "Może.", "Niebezpieczeństwo...", "Będziesz miał tendencję do...", "Wygląda na to, że..." W ten sposób jeśli zapowiadane zdarzenie nie nastąpi, powie się, że nic nie było pewne, jeśli natomiast nastąpi, odbiorca horoskopu będzie wołał wszem i wobec, że astrologia działa! W ten sposób astrolodzy zawsze mają rację.

Astrologia używa niejasnych określeń: "Dostaniesz pewną sumę pieniędzy..." (kiedy? dziś?) "Konflikt między tobą i twoim partnerem mógłby nabrać dużej wagi." (Ale nie na pewno) "Może pomożesz przyjacielowi w potrzebie." (może pomogę, a może nie...) "Niemiła uwaga przełożonego może wpłynąć na przebieg twojej kariery." "Ci, którzy są chorzy mogą poczuć się lepiej". (Niektórzy z tych, którym się pogorszy i tak nie zaświadczą o fałszywości takiego horoskopu...)

Astrologowie używają pojęć, które każdy sobie interpretuje jak chce. "Jest to dobry czas na podróż, czy projekt podróży." Co to ma oznaczać? Do tego dodawane są rady, które może dać każdy i banalne uwagi: "Gdy będziesz wychodził z domu, nie zabieraj ze sobą za dużo pieniędzy, bo mógłbyś je zgubić." "Powinieneś pomyśleć o odpowiedniej diecie." "Czas, byś pomyślał, co jest dla ciebie w życiu najważniejsze." "W pracy powinieneś bardziej zdecydowanie bronić swojego stanowiska." "Niektórzy urodzeni pod tym znakiem będą ciężko pracowali." (nie wszyscy, tylko niektórzy oczywiście!) "Twoje ambicje oddalają cię od twoich bliskich i od domu."

Przewidywania astrologów mają więc marną wartość. Gdy czytasz, że jesteś inteligentny choć łatwo się denerwujesz zastanów się czy poza tym, że z pewnością odnosi się to do ciebie, na świecie jest mnóstwo innych osób, spod innego znaku zodiaku, do których też się to odnosi.

Można zabawić się, czytając komuś horoskop, który nie dotyczy jego znaku zodiaku. Zwróćcie uwagę na jego reakcję... i wyciągnijcie wnioski. Warto też czytać horoskopy gazetowe wieczorem i ocenić, na ile szczegółowo odniosły się do minionego dnia. Warto robić to z horoskopami z kilku gazet.

Adam Pietrasiewicz


Powrót do strony głównej