Lista dyskusyjna

Od 15.01.1999 istnieje lista dyskusyjna polskich sceptyków. Chcielibyśmy aby było to miejsce wymiany poglądów i informacji na różne tematy, których część omawiana jest w Biuletynie Sceptycznym.

Jej celem jest zbieranie i przekazywanie informacji na temat wszelkich przejawów irracjonalizmu. Biuletyn Sceptyczny, który istnieje już od roku na polskim necie będzie (z braku lepszego odnośnika) punktem centralnym, który połączy nasze wysiłki, mam przynajmniej taką nadzieję. Spodziewam się, że na tej liście spotkają się sceptycy.

Kto to jest sceptyk? To człowiek, który gdy słyszy o jakichś niezwykłych zjawiskach chce sprawdzić zanim uzna je za fakt. Wychodzi on z założenia, że im bardziej jakieś twierdzenie jest niezwykłe, tym bardziej przekonywujacy musi być jego dowód. Zapewne pojawią sie na liście zwolennicy paranormalności - chyba każdy z nas kiedyś uprawiał dziecinna magię pozwalającą walczyć z niepokojem, strachem, czy mająca pomóc w uzyskaniu jakichś korzyści. Czy było to liczenie schodów, wymawianie zaklęć, czy inne czynności magiczne, nikogo chyba to nie omineło. Niektórzy jednak nadal są przekonani o tym, że człowiek nie jest w całości odpowiedzialny za swoje życie. Już sam fakt, że astrologowie twierdzą, iż istnieją związki układu ciał niebieskich z losem i charakterem człowieka świadczy o bardziej czy mniej ukrytej chęci zrzucenia odpowiedzialności za swoje życie na inne, wyższe od nas siły. Zwolenników paranormalności na liscie będziemy akceptować, ale na tyle, na ile ich uwagi będa wnosiły ciekawe, nowe elementy do dyskusji. Oczywiscie rowniez pod warunkiem zgody na zasady obowiązujące na liście.

Sceptyk nie musi oznaczać "walczący ateista". Są wśród nas osoby wierzące i wszelkie wypowiedzi, które mogły by być uznane za obrazę uczuć religijnych są na liście zakazane.

Lista nie ma archiwów publicznych ani prywatnych - doradzamy więc zachowanie interesujących informacji we własnym zakresie.

Mamy nadzieję, że będzie to miejsce spotkań rozsądnie myśłących ludzi - zarówno tych, którzy mają jakieś doświadczenia czy przemyślenia, jak i tych, którzy po prostu chcieli by się dowiedzieć.

Szczególnie ciekawym byłoby, gdyby uczestnicy nadsyłali na liste referencje ciekawych książek popularno-naukowych mających bezpośredni, bądź pośredni związek z tematyką poruszaną w Biuletynie Sceptycznym.

Teraz parę słow o zasadach ogólnych:

Lista jest moderowana - każdy nowy uczestnik zanim wejdzie na listę, musi zostać zatwierdzony przez jej właściciela, czyli Redaktora Biuletynu Sceptycznego. Owszem, jest to cenzura, ale inaczej się nie da - doświadczenia różnych innych list na to wskazują.

Właściciel listy ma wszelkie prawa na tej liście - warto o tym pamiętać.

Na liście NIE UŻYWAMY w ogóle polskich literek - piszemy po "polskawemu". Może to oczywiście prowadzić do nieporozumień w stylu "Żądania anestezjologów" albo "Proszę mi zrobić łaskę", ale w wielu przypadkach polskie "ogonki" są po prostu źle tłumaczone przez różne serwery. Czyli po polskawemu:

"Na liscie NIE UZYWAMY w ogole polskich literek - piszemy po "polskawemu". Moze to oczywiscie prowadzic do nieporozumien w stylu "Zadania anestezjologow" albo "Prosze mi zrobic laske", ale w wielu przypadkach polskie "ogonki" sa po prostu zle tlumaczone przez rozne serwery. "

Mailer ma być ustawiony tak, aby linia była łamana po maksimum 72 znakach.

Wysyłamy listy TYLKO w formacie "plain text" - bez kodów html, bez polskich znaków. Przyczyną tego zakazu jest fakt, że bardzo wiele serwerów nie potrafi "przerobić" polskich znaków i niektórzy uczestnicy listy mogli by otrzymywać listy pełne zupełnie nieczytelnych "krzaczków".

NIE WOLNO wysyłać na listę ŻADNYCH plików typu EXE, DOC. Dopuszczalne są pliki TXT, GIF, JPEG, ale jedynie niewielkie, i tylko gdy jest to konieczne.

Teksty zamieszczane na liście SĄ WYPOWIADANE PUBLICZNIE. Jesteśmy na liście we własnym gronie, ale jest to grono osób, które nie muszą się znać, tak więc pisząc to, co piszemy, wypowiadamy się publicznie. Cytowanie poza listą wypowiedzi innych uczestników listy jest możliwe jedynie

To prawda, że przyjęło się zwracanie się do siebie "per ty" w internecie. Jednak na liście sceptyków będą obowiązywały ogólnie przyjęte zasady kultury w Polsce, i osoby, które nie znają się osobiście będą się do siebie zwracały w sposób naturalny - per Pani, Pan.

Wszyscy uczestnicy listy proszeni są o przedstawienie się w pierwszym liście wysłanym na listę. Lista Sceptyków nie jest listą anonimową.

Sprawy sporne rozstrzygnie właściciel listy, czyli Redaktor.

Zyczymy wszystkim ciekawych dyskusji.
 
 

Procedura rejestracji na liście jest stosunkowo prosta:

Wystarczy wysłać pusty e-mail na adres sceptycy-subscribe@egroups.com i już!

Adam Pietrasiewicz


Powrót do strony głównej