Definicja (?)

Ciekawe, jak ewoluowała definicja astrologii od ostatnich stu lat. W dziewiętnastym wieku właściwie nikt nie zajmował się astrologią, dziś szarlatani wyciągają z naszych kieszeni ogromne pieniądze. Definicja astrologii w Encyklopedii Larousse'a, jednej z najpoważniejszych na świecie również ewoluowała. Niestety.

Wydanie z 1893 roku: "Kłamliwa sztuka przepowiadania zjawisk na podstawie badania ciał niebieskich. Ta chimeryczna nauka twierdziła, że przepowiada przyszłość na podstawie badania gwiazd, jakby mogły one mieć wpływ na zjawiska zależne jedynie od woli ludzi... Ten absurdalny zabobon zanikł zupełnie w XVII wieku."

Wydanie z 1952 roku: "Sztuka przepowiadania zjawisk na podstawie badania ciał niebieskich. Ta nauka twierdzi, że przepowiada zjawiska na podstawie układu gwiazd."

Wydanie z 1993 roku: "Sztuka wróżbiarska oparta na obserwacji gwiazd, próbująca stwierdzić ich ewentualny wpływ na zjawiska na Ziemi, na przeznaczenie ludzi"

Najnowsza encyklopenia PWN jest bardziej bezstronna.

"Wróżbiarstwo będące kontynuacją praktyk starożytnych i średniowiecznych wynikających z przekonania, że istnieją bezpośrednie związki między konfiguracją ciał niebieskich, a losem człowieka lub społeczeństwa".


Powrót do strony głównej